Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Retragere membru fondator din asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Retragere membru fondator din asociatie

Buna ziua,
Suntem un ONG nou infiintat compus din 3 membri fondatori. Unul dintre membri doreste sa plece. Cum procedam? Multumim frumos
george-neagu, moderator
Mai întâi aprobați cererea de adeziune a încă unui membru cu drepturi depline.
Apoi cel care dorește retragerea depune o cerere către președinte prin care își anunță dorința de a renunță la funcția deținută cât și la calitatea de membru începând cu data de...
Se convoacă adunarea generală cu membrii de la data asta care să aibă pe ordinea de zi și alegerea noii structuri de conducere.
În final depuneți actele la judecătorie pentru înregistrarea componentei noii structuri de conducere.
Legea permite ca pe o perioada de pana la 3 luni asociatia sa existe cu un numar de membri sub minimul legal de 3. Deci poate depune o notificare scrisa de retragere, se ia act de incetarea calitatii de membru si - daca era si in Consilul Director = si de calitatea de membru in Consiliul Director. Se cauta si primeste = ideal cat mai repede - cel putin un nou membru si se face sedinta extraordinara de Adunare Generala ca cel devenit membru sa fie ales si in Consiliul Directoor daca nu se completeaza functia vacanta de acolo cu o persoana din afara asociatiei ( se tolereaza un anumit procent). Se trece apoi prin procedura de incuviintare judecatoreasca a modificarii de acte constitutive, asemanatoare procedurii de la dobandirea personalitatii juridice....