Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare membru fondator / presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare membru fondator / presedinte

Buna ziua,

La infiintare am facut urmatoarele:
acord de asociere intre cei 3 membri fondatori
depus fiecare in banca aportul initial
gasit un sediu
scris actul constitutiv (autentificat la notar)
scris statutul (autentificat la notar)

acum unul dintre membri fondatori, care mai e si presedintele, este obligat sa paraseasca asociatia (un nou job care nu ii permite, dar nu conteaza motivul) si in plus mai trebuie schimbat si sediul.

In locul lui am gasit un nou coleg care sa preia si functia de presedinte.

Acum se refac toate cele de mai sus?
- acordul de asociere?
- noul membru depune aportul initial, iar cel care pleaca isi retrage aportul initial?
modificarile cred ca se noteaza in hotartarea adun gen, e corect?

Va multumesc
george-neagu, moderator
Sa inteleg ca ati terminat cu inregistrarea ong la infiintare la judecatorie in registrul asociatiilor si fundatiilor? Daca ulterior unul din membrii depune cerere de renuntare la functiile detinute si la calitatea de membru a asociatiei, comitetul director aproba primirea altor persoane ca membrii cu drepturi depline, si e recomandat sa primiti mai mut de o persoana ca sa nu va chinuiti de fiecare data cand mai renunta cat unul sa rezolvati problema legala, apoi convoaca adunarea generala la care sa participe membrii aflati pe lista la acea data (adica si cei noi) pe convocator fiind un punct alegerea structurii de conducere si altul alegerea unui nou sediu. Apoi depuneti la judecatorie procesul verbal al adunarii generale semnat de catre membrii prezenti impreuna cu alte acte. Acordul de asociere cum ii spuneti, adica list cu membrii fondatori ramane asa cum a fost initial caci aceea reflecta situatia la acea data , nu acum..
Va multumesc, cred ca este exact ceea ce imi trebuie, daca mai puteti intra in detalii la capitolul "alte acte" ar fi complet. Oricum inca odata multuliri.

george-neagu a scris:

Sa inteleg ca ati terminat cu inregistrarea ong la infiintare la judecatorie in registrul asociatiilor si fundatiilor? Daca ulterior unul din membrii depune cerere de renuntare la functiile detinute si la calitatea de membru a asociatiei, comitetul director aproba primirea altor persoane ca membrii cu drepturi depline, si e recomandat sa primiti mai mut de o persoana ca sa nu va chinuiti de fiecare data cand mai renunta cat unul sa rezolvati problema legala, apoi convoaca adunarea generala la care sa participe membrii aflati pe lista la acea data (adica si cei noi) pe convocator fiind un punct alegerea structurii de conducere si altul alegerea unui nou sediu. Apoi depuneti la judecatorie procesul verbal al adunarii generale semnat de catre membrii prezenti impreuna cu alte acte. Acordul de asociere cum ii spuneti, adica list cu membrii fondatori ramane asa cum a fost initial caci aceea reflecta situatia la acea data , nu acum..

1. Nu inteleg ce ar putea fi in cazul unei asociatii sau fundatii "Acordul de asociere"? Se face un Act COnstitutiv si un Statut, si eventual se poate face un proces-verbal de sedinta a Adunarii Generale la constituire, distinct de ACtul Constitutiv, desi de regula acesta tine loc si de PV de sedinta AG de constituire. La Judecatorie se cere doar Statut si Act COnstitutiv, nu si pv de sedinta AG sau niscaiva acorduri de asociere...
2. Aportul fondatorilor la constituirea patrimoniului initial al unei asociatii sau fundatii are un regim juridic analog unei donatii, deci nu are cum sa il mai recupereze daca ii inceteaza calitatea, nu retrage / nu pleaca cu nimic. Ce a aportat initial ramane asociatiei. . La fundatii nu exista membri, deci patrimoniul initial provine de la fondatori, ulterior nu poti deveni "membru" si nici nu poti plati cotizatie etc. La asociatii cei care devin ulterior membri pot plati, daca a impus Statutul sau Adunarea Generala, o taxa de inscriere, dar nu contribuie la patrimoniul initial, nu creste si nu scade.... probabil faceti confuzie cu capitalul de la SRL-uri, unde noii asociati pot veni cu aport de capital....
3. Daca e Fundatie, COnsiliul DIrector ia act de demsia unui membru si il coopteaza pe cel nou in CD, daca statutul nu prevede alta procedura de modificare a componentei CD. Daca e asociatie, acel membru se retrage din calitatea de presedinte (si ramane sau nu simplu membru) si se face sedinta de Adunare Generala avand pe ordinea de zi alegeri pentru functia vacanta de presedinte. Noua persoana trebuie intai primita ca membru in asociatie si apoi candideaza la functia de presedinte daca nu ii impune Statutul ceva vechime... Se opereaza prin Judeactorie procedura de modificare acte constitutive, depunand dosar cuprinzand cerere pe modelul din Ordinul MJ 954 / 2000, extras din PV sedinta AG, in trei exemplare forma actualizata a Statutului (daca modificati si sediul) si Actului Constitutiv (ca ati schimbat componenta CD) avand actualizata si lista de membri ca e parte intregranta din Statut si Actul Constitutiv, certificat de cazier fiscal pentru noul membru pe care il alegeti in CD.... actele care dovedesc noul sediu, taxa de timbru de 100 lei, unele judecatorii cer si o copie simpla de pe actele constitutive informa anterioara...