Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie marfa din De , cu factura din GB - obligatii ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie marfa din De , cu factura din GB - obligatii declarative in Ro

Buna !
In cazul unei facturi de achizitie marfa emisa de firma din GB ( cod EORI cu numar GB) , dar cu marfa produsa si ridicata de transportator din Germania , ce obligatii declarative din punct de vedere al TVA are firma din Romania (platitoare de TVA in Ro) ?
Pe factura din GB nu este mentionat niciun VAT cod de UE , insa scrie clar ca locul producerii si al ridicarii marfurilor este Germania , lucru mentionat si pe CMR si pe factura de transport.
gianina.gherman, utilizator
Daca aveti pe factura un cod de Germania ( DE ) veti declara achizitia intracomunitara in Romania pe acel cod si in declaratia 390 ( scrieti denumirea firmei din GB si codul german cel cu DE ) . Faceti taxare inversa aici .

Asta in caz ca vama s-a achitat in Germania ( si s-au platit acolo taxele ).