Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa tai pomii vecinului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa tai pomii vecinului?

Ce aveti cu ei?. Puteti taia crengile care ajung la dvs
Conform Codului civil art.613,
arborii trebuie saditi la o distanta de cel putin 2 metri de linia de hotar, cu exceptia acelora mai mici de 2 metri, a plantatiilor si a gardurilor vii.
In caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este indreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la inălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
Proprietarul fondului peste care se intind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinand proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute in mod natural pe fondul său.

Vecinul si-a plantat niste tuia pe suprafata intregului gard comun, fara nici o distanta de gard. Acesti pomi, care deja au crescut peste 10 metri in inaltime (si care se pot numi brazi) fac umbra peste jumatatea gradinii noastre.
Dansul a spus sa-l dam in judecata, ca el nu o sa-i taie. Un proces dureaza ani de zile. Pot sa ii tai eu la inaltimea legala de 2 metri?
Eventual ce consecinte as suporta?

gi-jane2 a scris:

Ce aveti cu ei?. Puteti taia crengile care ajung la dvs

" In caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este indreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la inălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate."

Intrebarea mea este: cui se poate cere acest lucru? Vecinului? Acesta nici nu vrea sa auda. La ce alt organ, in afara de judecatoria locala se mai poate apela pentru remedierea situatiei sau ce solutii as avea?

ynocentta a scris:

Conform Codului civil art.613,
arborii trebuie saditi la o distanta de cel putin 2 metri de linia de hotar, cu exceptia acelora mai mici de 2 metri, a plantatiilor si a gardurilor vii.
In caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este indreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la inălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
Proprietarul fondului peste care se intind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinand proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute in mod natural pe fondul său.

va face plangere pt distrugere.
si daca planta la 2 m, tot tineau umbra, nu stiu daca veti avea succes in instanta

mitachealina a scris:

Vecinul si-a plantat niste tuia pe suprafata intregului gard comun, fara nici o distanta de gard. Acesti pomi, care deja au crescut peste 10 metri in inaltime (si care se pot numi brazi) fac umbra peste jumatatea gradinii noastre.
Dansul a spus sa-l dam in judecata, ca el nu o sa-i taie. Un proces dureaza ani de zile. Pot sa ii tai eu la inaltimea legala de 2 metri?
Eventual ce consecinte as suporta?

gi-jane2 a scris:

Ce aveti cu ei?. Puteti taia crengile care ajung la dvs