Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Familia care are in ingrijire copil cu handicap ( ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Familia care are in ingrijire copil cu handicap ( asistent maternal) ...

Familia care are in ingrijire copil cu handicap ( asistent maternal) este scutita de impozit pe cladiri si taxa rovinieta ,conform legii 448/2006?
Bună ziua,

Beneficiază de scutire la plata impozitului pe clădire dacă aceasta este folosită ca domiciliu de către persoana cu handicap grav sau accentuat și dacă se află în proprietatea sau coproprietatea sa ori a reprezentanților legali pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat și persoane încadrate în gradul I de invaliditate (art. 456 alin. (1) lit. t) Cod fiscal).

În privința scutirii de la plata rovinietei, pot benefica de această scutire asistenții personali ai persoanelor cu handicap, deținători de autoturisme (art. 28 alin. (1) din Legea nr. 448/2006).