Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, drept la mostenire, proceduri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, drept la mostenire, proceduri

Buna ziua,
Mama mea mai are doi frati (unul decedat - fratele), sora nu se afla in tara.

in fine, situatia actuala asupra unei proprietati din Bucuresti sectorul 3 (curte si casa), copiii fratelui (fratele mamei fiind decedat), au ocupat proprietatea si obstructioneaza accesul mamei mele la partea ei (clamand faptul ca ei locuiesc acolo de mult timp si eu facut lucrari la casa, platit impozite etc.).

Intrebarea e, cum intra mama mea in posesia partii ei? Exista alte cai in afara de judecata? Se pare ca nu vor sa discute pe cale amiabila.

Se pot trimite mai intai notificari de la un notar sau avocat (fara a porni un process de succesiune)?

De mentionat ca mama mea nu a fost in tara in ultimii 20 de ani.

Care ar fi procedura pas cu pas.

Multumesc anticipat
dacă e vorba de succesiunea fratelui mamei dvs., mostenitorii acestuia sunt copiii si sotia supraviețuitoare
Și la ce sa va ajute notificarea de la notar sau avocat? Oricum nu se poate finaliza procedura succesorala.
Deci singura cale rămâne instanța
din cate stiu eu, daca ambele parti cad de comun acord se poate face succesiunea prin notar prin intelegere.
Da, dar la dezbaterea succesiunii nu se face și partajul. Moștenitorilor li se stabilesc doar cote părți și pana la partaj tot în indiviziune rămân.
Iar dvs ați spus că mama vrea partea ei.
Bun, atunci cum intru in posesia spatiului care i se cuvine mamei mele? Mostenitorii din partea fratelui (nepotii) au pus stapanire pe toata proprietatea. Cum poate mama mea sa accesese partea care i se cuvine?

Deci in principiu acum cei care locuiesc acolo nu au acte de proprietate si nu au dreptul sa ocupe cota mamei mele si sorei ei. Cum procedam? Care ar fi pasii de urmat?