Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea negocierii ...

Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea negocierii in 2017, dar nu s au inteles partile si nu s a ajuns la inchieerea CCM-ului, partile mai trebuiau sa negocieze de atunci?, este oblgatoriu daca nici una dintre partie nu a mai dorit acest lucru inre timp?
Inițiativa negocierii colective aparține oricăruia dintre partenerii sociali.

Cornel Vasile a scris:

Inițiativa negocierii colective aparține oricăruia dintre partenerii sociali.

Da, asa este, dar ma interesa daca este obligatorie initierea CCM-ului la o anumita perioada de timp(din 2 in 2 ani).
Din lege nu reiese asa ceva,

Cornel Vasile a scris:

Din lege nu reiese asa ceva,

Ok. Va multumesc pt raspuns. In ceea ce priveste mandatul reprezentantilor salariatilor, acestia au ca durata 2 ani, nu? Apoi trebuie realesi?
Durata mandatului reprezentanților angajaților/lucrătorilor nu poate fi mai mare de 2 ani.