avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea negocierii ...

Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea negocierii in 2017, dar nu s au inteles partile si nu s a ajuns la inchieerea CCM-ului, partile mai trebuiau sa negocieze de atunci?, este oblgatoriu daca nici una dintre partie nu a mai dorit acest lucru inre timp?
Cel mai recent răspuns: sara mihu , utilizator 08:17, 18 Ianuarie 2024
Inițiativa negocierii colective aparține oricăruia dintre partenerii sociali.


Cornel Vasile a scris:

Inițiativa negocierii colective aparține oricăruia dintre partenerii sociali.


Da, asa este, dar ma interesa daca este obligatorie initierea CCM-ului la o anumita perioada de timp(din 2 in 2 ani).
Din lege nu reiese asa ceva,


Cornel Vasile a scris:

Din lege nu reiese asa ceva,

Ok. Va multumesc pt raspuns. In ceea ce priveste mandatul reprezentantilor salariatilor, acestia au ca durata 2 ani, nu? Apoi trebuie realesi?
Durata mandatului reprezentanților angajaților/lucrătorilor nu poate fi mai mare de 2 ani.

Alte discuții în legătură

Ccmu anca55 anca55 Firma cu peste 200 de angajati (cu reprezentanti ai salariatilor) a avut CCMU incheiat care a incetat luna aceasta. Acum fima are 22 de angajati--> 3 ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv la nivel de unitate expirat IldikoB IldikoB Buna ziua, as avea nevoie de o solutie: contract colectiv la nivel de unitate incheiat pe 2 ani in 2008, care nu a fost prelungit sau renegociat . De luna ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca la nivel de unitate cu mai mult de 20 de angajati Alexandra-B Alexandra-B Buna ziua, Codul muncii prevede obligativitatea negocierii colective a CCM in cazul in care angajatorul are mai mult de 20 de angajati. Dar daca angajatorul ... (vezi toată discuția)