Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-a reținut permisul de conducere pentru două ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-a reținut permisul de conducere pentru două luni pentru ...

Mi sa reținut permisul de conducere pentru două luni pentru neacordare de prioritate la un autovehicul .Este corect sau trebuia doar o luna ?
Bună ziua,

Conform art. 101 alin. (3) lit. f din OUG 195/2002: „Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte: neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept.