Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Doresc sa achiziționez o casa construită ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Doresc sa achiziționez o casa construită in 1901.Zidul ...

Buna seara,
Doresc sa achiziționez o casa construită in 1901.Zidul exterior este la limita propietatii vecinului.Nu respecta cei 60 de cm .La vremea respectiva vecinii au primit la schimb un alt teren.Daca Vecinul nu este de acord cu o înțelegere amiabila privind acel perete exterior ,ce se poate face?trebuie dărâmată?
Multumesc
vecinul a trait linistit pana acum cu situatia data. el nu poate obiecta decat daca dvs veti face modificari structurale care vor impune un acord expres
Si vedeti cum va intelegeti cu vecinul daca va fi nevoie sa reparati ceva la el, daca primiti acordul sau o sa fie nevoie de actiune in instanta.
Buna ziua
Multumesc frumos pentru răspuns.
In curtea respectiva mai exista o casa .Casa a fost primită moștenire de un verișor al proprietarului .Propietarul spune ca sunt doua CF .Ma interesează cum pot afla dacă este curte comuna cu drept de servitute .Sper sa ma fi exprimat corect
Multumesc!
Din cate cunosc... doar in cartea funciara se poate vedea asta.

Dar ce, nu aveti acces separat in casa/curtea ce doriti sa o cumparati?
Eu am acces.Cealanta casa nu are .Trebuie sa și facă .Incrrecutca fost o singura proprietate .Ulterior s a împărțit sau s a lăsat moștenire ,o casa la un Moștenitor,alta la altul.In prezent sunt 2 CF URI .Voiam sa știu ,dacă in actele de proprietate se specifica acest lucru
Multumesc