Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Certificat de rezidenta fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Certificat de rezidenta fiscala

Buna ziua.

Lucrez intr-o companie care colaboreaza cu freelanceri. Pentru a evita dubla impunere si pentru a nu plati noi 16% la stat colaboratorul trebuie sa transmita un certificat de rezidenta fiscala. Exista vreo cale legala prin care compania sa nu fie obligata sa solicite certificat de rezidenta fiscala si sa nu plateasca cei 16% pentru freelancer? Astept cu interes raspunsul dumneavoastra! Va multumesc anticipat! Va doresc o zi frumoasa!
sunt nerezidenti acei freelanceri ?
Da. Freelancerii sunt nerezidenti. Va multumesc frumos!
Daca acei freelanceri sunt in Romania si presteaza acele servicii va trebui sa le retineti impozit pe nerezidenti de 16% daca nu va da certificatul de rezidenta fiscala din tara lor.

Daca va da certificatul veti aplica conventia de evitare a dublei impuneri cu acea tara si se va aplica cota de impozitare prevazuta in conventie.

Daca acei freelanceri sunt in strainanate si presteaza de acolo nu va trebui retinut aici niciun impozit ( depinde insa de ce servicii presteaza ) .

Ce fel de servicii sunt ?

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Freelancerii presteaza servicii de copy writting, writting, editoriale. Ca un exemplu, daca freelancer-ul presteaza servicii din Kenya pentru o firma din Romania, nu trebuie retinut aici niciun impozit? Eu asta inteleg din ce imi spuneti.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua! As dori sa va contactez referitor la aceasta tema. Imi puteti spune care este tariful pentru consultanta?