Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am intentat divort de sotul meu cetatean ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am intentat divort de sotul meu cetatean american ...

Buna ziua,
Am intentat divort de sotul meu cetatean american anul trecut in 2022. El a parasit tara si implicit domiciliu in 2020. Acum in mai 2023 s-a intors in Romania si a intentat si el cerere de divort. Mentionez ca avem un baietel minor de 4 ani.
Voiam sa va intreb daca se coreleaza procesele si se transforma intr-un singur proces de divort sau ne judecam de 2 ori.... El cere ce cer si eu... doar ca sunt un pic socata pt ca a lipsit 3 ani si a ignorat complet cererea mea de divort...
Va multumesc tare mult
Se va transforma intr-un proces. Depuneti intampinare si scrieti ca e deja pe rol un proces cu același subiect. Bănuiesc ca aveti avocat.
da, am inteles, multumesc. Dar cum putea el sa faca proces de divort cand a venit in Ro luna trecuta dupa 3 ani si nu are cert de casatorie si e un divort pe rol.... multumesc
Doamna, a depus o cerere, nu a fost greu. Certificat...poate are o copie
Nu contează,certificatul,contează doar ca în noul proces nprin intampinare sa precizați nr de dosar deja existent iar avocatul sa invoce excepțiile ce trebuiesc invocate.
am inteles... multumesc