Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,

o persoana care implineste in iunie 2010 varsta de 55 de ani, actualmente nu are nicio forma de venit, si o vechime totala in campul muncii de 19 ani si 6 zile, are sanse sa se pensioneze anticipat?
1. Pentru o femeie, varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 60 de ani, cu un stagiu de cotizare complet de 30 de ani sau un stagiu minim de cotizare de 15 ani.
2. Pentru un barbat, varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 65 de ani, cu un stagiu de cotizare complet de 35 de ani sau un stagiu minim de cotizare de 15 ani.
3. La pensie anticipata se poate iesi numai daca stagiul complet de cotizare este depasit cu minim 10 ani.
4. La pensie anticipata partiala se poate iesi numai daca stagiul complet de cotizare este depasit cu 5 ani.
5. Persoana in cauza nu poate iesi decat la pensie de limita de varsta deoarece are un stagiu de cotizare de numai 19 ani.