Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire la impozit casa pentru pensie de urmas veteran
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire la impozit casa pentru pensie de urmas veteran

Buna seara tata ia pensie de urmas dupa tata lui ca a fost veteran de razboi.. Mai este valabila legea de scutire de impozit la casa
Va multunesc
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Conform art. 456 alin. (1) lit. r) Cod fiscal „nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru: clădirile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război și a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război.
Codul fiscal nu prevede că este scutit de la plata impozitului și urmașul veteranului de război.