Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor control financiar preventiv propriu. Buna ziua! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor control financiar preventiv propriu. Buna ziua! Sporul de ...

Spor control financiar preventiv propriu. Buna ziua! Sporul de 10% pentru controlul financiar preventiv se acorda si pentru lunile in care nu se exercita aceasta activitate deoarece nu exista operatiuni supuse controlului? Dar sporul pt conditii vatamatoare se acorda si pt zilele in care salariatul se afla la cursuri de perfectionare platite de institutie?
1. sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare de muncă prevăzut la locurile de muncă respective, se acorda proporțional cu timpul cât se prestează activitate la aceste locuri de muncă.

2. Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de sporul pentru activitatea de control financiar preventiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic