avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, cine poate strica actele de donatie a unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, cine poate strica actele de donatie a unui imobil ...

Buna ziua,
cine poate strica actele de donatie a unui imobil
Dacă nu există motive legale întemeiate, nu le anulează nici instanța de judecată.
dati detalii!
Buna ziua
Avem o familie compusa din mama (+70 ani)si 3 copii (+40 ani) astfel :
-Sora casatorita are la randul ei 2 copii si 3 nepoti
-Fratele mijlociu nu este casatorit si nu are copii mostenitori
-Fratele mic casatorit are un copil
Fratele mijlociu are un imobil propietate personala si face un contract de donatie catre copilul fratelui mic(catre nepot)
Cine poate distruge acest act de donatie.
In actul de donatie nu este stipulata nici o clauza impusa celui ce a primit donatia ..donatar
Ați spus că fratele mijlociu care își donează imobilul nu are copii. Cât trăiește mama, ea este singura moștenitoare rezervatară a fiului ei care face donația.

Dacă fratele mijlociu moare înaintea mamei, doar ea poate cere în instanță reducțiunea donației.

După moartea ei, când va muri fratele rămas fără moștenitori rezervatari, nimeni nu va mai putea ataca donația în instanță pentru a cere reducțiunea.
Ultima modificare: Vineri, 16 Iunie 2023
Dapix, utilizator
fratii nu sunt mostenitori rezervatari asa ca poate dona linistit. Nu cred ca mama ( ca mostenitor rezervatar), chiar daca ii va supravietui, ii va arde sa atace donatia.

Alte discuții în legătură

Donație sau vânzare-cumpărare către un minor ? DaniSarah DaniSarah Buna ziua! În cazul unui contract de donație în care nu este stipulată nicio clauză de întreținere, prin care mătușa donează un imobil către ... (vezi toată discuția)
Mosteniri drept de proprietate nico radu nico radu buna ziua incep prin a va spune ac mama a decedat in 2003 atunci nu am facut succesiunea .in urma ei am ramas eu ,fratele meu care a decedat si el in 2007 ... (vezi toată discuția)
Act cu privire la pretentii imobile dintr-o mostenire anto94 anto94 Buna ziua, am nevoie de o informatie legata de imobile dintr-o mostenire. Dupa decesul unui parinte a ramas fiul impreuna cu celalalt parinte. Succesiunea a ... (vezi toată discuția)