Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație sau vânzare-cumpărare către un minor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație sau vânzare-cumpărare către un minor ?

Buna ziua!
În cazul unui contract de donație în care nu este stipulată nicio clauză de întreținere, prin care mătușa donează un imobil către nepotul ei minor (ea neavând copii, însă are 2 frați), donatarul se poate aștepta la o atacare în instanța a actului de către frații mătușii sau alte persoane (mă interesează fratele vitreg al nepotului căruia i s-a donat imobilul) ? Sau care este varianta legală cea mai sigură pentru ca nepotul să nu fie ,,deranjat,, de către nimeni în legătură cu bunul imobil dobândit prin mătușa lui. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Donația nu poate fi "atacata" decât de moștenitorii rezervatari (soțul, părinții și descendenții donatorului).
Deci cea mai sigura varianta este donația.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!