Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... art184cp
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

art184cp

buna ziua, acum 2 ani am acidentat pe trecerea de pietoni o femeie de 40 ani,cara la prima vedre nu a fost grav pt ca sa constatat k circulam cu o viteza max de 10-15km/h eseam de pe o strada laturalnica in prima faza a fost de acord sa ajungem la intelegere dar dupa acea sa razgandit si a depus plangere inpotriva mea si sea scos certificat de la IML de 70-80zile de ingrijiri medicale acum am ajuns la tribunal si la recurs ia fost acordat 50.000ron despagubiri morale si materiale de 4000ron in ce pare acopera aceste daune asigurarea rca omiasig multumes foarte mult
firma de asigurari,respectiv Omniasig raspunde in solidar cu dvs.Trebuie introdusa parte responsabila civilmente in proces si instanta stabileste cuntumul despagubirilor.de exemplu la o ucidere din culpa o firma a despagubit partea civila cu 10000 euro.
bafta
Conform art.16 c.pr.pen,"introducerea partii resp.civilmente poate avea loc la cerere sau din oficiu,fie in cursul urmairii penale,fie in fata instantei de judecata pana la citirea actului de sesizare"(rechizitoriului)
Aceasta poate interveni in procesul penal pana la terminarea cerecetarii judecatoresti
Daca acest lucru nu mai este posibil,el poate fi realizat pe cale actiunii civile in pretentii.