Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Utilizare drepturi de autor pt denumirea firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Utilizare drepturi de autor pt denumirea firmei

In conditiile in care o firma are inregistrata marca la OSIM, firma poate stabili valoarea acestei imobilizari necorporale pentru a fi operata ca intrare in patrimoniu ? sau trebuie sa apeleze la o evaluare facuta de catre o persoana autorizata in acest sens?

Ce fel de atestare au evaluatorii care au dreptul sa faca astfel de operatii?
Prin simplul fapt al inregistrarii marcii pe numele si pe seama firmei, dreptul asupra marcii face parte din patrimoniul firmei.

In cea ce priveste evaluarea, aceasta se poate face si de catre firma respectiva care isi poate evalua singura acest drept de autor, iar numai in masura in care aceasta valoare ar fi contestata se cere parerea unui evaluator extern.