Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Care sunt pasii , documentatia necesara pt. dovedirea dreptului de mostenitor .
Unde trebuie sa ma adresez pt ami face cunoscut dreptul la mostenire .
Multumesc mult !
succesiunea se dezbate la instanta/BNP din raza ultimului domiciliu al defunctului.
Va trebui sa aveti certificatul de deces si actele de proprietate ale defunctului pentru a va adresa instantei de la ultimul domiciliu al acestuia sau la biroul notarului public.
daca succesorii se inteleg /sau sunteti unicul mostenitor, va trebui sa va adresatii unui notariat din raza ultimului domiciliu al defunctului .
daca erezii nu se inteleg , competenta pt. a solutiona actiunea partajului succesoral este instanta judceatoreasca .
va trebuie actul de identitate, actul de deces al lui de cuius , actele de proprietate si eventual testamentul daca acesta exista .