Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

cu notarul s-au cu avocatul este intrebarea[
Cu notarul daca este buna intelegere intre mostenitori, daca nu - cu avocatul
Mai degraba cu instanta de judecata, in sala de judecata.Daca vreti lamuriri, dati detalii.
Nana79 a scris:

Mai degraba cu instanta de judecata, in sala de judecata.Daca vreti lamuriri, dati detalii.
in cazul in care toti succesorii sunt de acord cu dezbaterea succesiunii , acestia se vor adresa unui notar public, din raza ultimul domiciliu al defunctului .
erezii trebuie sa accepte succesiunea in termenul legal de 6 luni de la data decesului lui de cuius .

daca nu exista intelegere intre succesori, acestia se pot adresa instantei de judecata , cu actiunea avand ca obiect partajul succesoral .
taxa de timbru este in cuantum de 3% din valoarea masei succesorale .