Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea la notar sau la avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea la notar sau la avocat

Tatal meu a decedat acum 14 ani,la momentul respectiv sa deschis actul succesoral sa dechis la NOTARIAT pt.actiunile avute la o firma la care afost actionar.(De precizat ca alte bunuri nu au intrat in dezbaterea succesorala ,ramanand ca acestea sa fie deazbatute dupa decesul mamei).
De curand si mama a decedat .
Pentru succesiunea care urmeaza sa o fac(apartament,masina,etc)unde ma sfatuiti la NOTAR sau AVOCAT .
Unde si de ce ar fi mai bine in situatia de mai sus?
Succesiunea urmeaza sa o faceti la notar.
de regula, succesiunea se dezbate la un notar , din raza ultimului domiciliu al defunctului .
in cazul in care sunt mai multi erezi iar acestia nu se inteleg cu privire la impartirea masei succesorale , se va depune in instanta cererea privind partajul succesoral .
daca sunteti insa unicul succesor al parintilor dvs., succesiunea se va putea dezbate doar la notariat.
intr-adevar taxele notariale sunt mai mari, insa in instanta nu puteti ajunge decat, asa cum am specicat si mai sus, in cazul in care sunt mai multi mosteniotori iar ei nu se inteleg in privinta succesiunii .

in primul rand sa mergeti la notar in termenul de 6 luni de la deces si sa dati declaratie de acceptare a succesiunii .
ulterior se va dezbate si succesiunea.
daca va incadrati in termenul de 2 ani de la data decesului, veti fi scutit de impozitul de 1%.
La notar. Dar se poate si in instanta, iar costurile sunt mult reduse.
Daca sunteti singurul mostenitor, va trebui sa faceti succesiunea numai la un notar, daca sunteti doi sau mai multi frati sau urmasii acestora, va puteti adresa in instanta, printr-un avocat, care va redacta o tranzactie , va veti prezenta la primul termen de judecata , se va semna tranzactia si gata. Costurile acestei ultime variante sunt mai mici.