avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce taxe platim?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce taxe platim?

Buna ziua,

Dupa decesul mamei, noi, copiii (mostenitorii), vrem sa vindem apartamentul.
Trebuie sa facem succesiunea si as vrea sa stiu ce taxe trebuie sa platim la notariat pt succesiune. cand vom vinde apartamentul platim impozit?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bart , utilizator 15:57, 17 Septembrie 2009
Intrebati un notar care este cuantumul exact al taxelor. El este cel mai in masura sa va raspunda !B-)
La vanzare veti plati impozit cu certitudine!
SUCCES!
=D>
intrebarea este : cand a survenit decesul mamei dvs ? daca pana -n termen de 2 ani de la deces se dezbate succesiunea , succesorii sunt scutiti de impozitul de 1% din valoarea masei succesorale .
taxele in vederea dezbaterii succesiunii le aflati de la notar .
succesiunea se dezbate la notariatul in a carei raza teritoriala defunctul si-a avut ultimul domiciliu .
trebuie sa acceptati ( daca doriti ) succesiunea in termen de 6 luni de la deces.
decesul mamei a survenit in luna aprilie 2009, deci ne incadram in cele 6 luni de acceptare a succesiunii. si ce trebuie sa fac, sa merg pur si simplu la notar in aceste 6 luni sa apun ca-mi dau acceptul sau cum? daca nu ne dam acceptul in aceste 6 luni, ne afecteaza in vreun fel?
Multumesc
toti succesorii trebuie sa-si exercite optiunea succesorala in acest interval de 6 luni de la data decesului .
erezii vor merge la orice notariat de la ultimul domiciliu al defunctului si vor da o declaratie , prin care accepta sau nu succesiunea .
acceptarea poate fi si tacita , in sensul ca poate rezulta din diferite acte sau fapte cu privire la succesiune .
de ex : erezii platesc impozitele aferente unui imobil ce intra in masa succesorala .
Am inteles. va multumesc din suflet.
Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune romeone romeone cu notarul s-au cu avocatul este intrebarea[ (vezi toată discuția)
Succesiunea la notar sau la avocat MBELGIANU MBELGIANU Tatal meu a decedat acum 14 ani,la momentul respectiv sa deschis actul succesoral sa dechis la NOTARIAT pt.actiunile avute la o firma la care afost ... (vezi toată discuția)
Taxa de succesiune lazarica18 lazarica18 au decedat ambii parinti: tata in 6iunie 2008, mama 1martie 2009, mai am un frate si doresca sa aflu in cat timp se face taxa de succesiune si cat ar costa, ... (vezi toată discuția)