avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , mama mea este nascuta in noiembrie 1962 , ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , mama mea este nascuta in noiembrie 1962 , mi sa spus ...

Buna ziua , mama mea este nascuta in noiembrie 1962 , mi sa spus Ca' are avea drept de pensie pt limita de varsta in martie 2025, are Ca' vechime 8 ani ,11 Luni ,22 de zile , tata decedat decancer acum patru ani Dar la momentul decesului nu era pensionar si Nici nu are deasemenea 15 ani cotizati ,intrebarea mea este daca mama are drept la pensie de vaduva , Sau daca se pot incheia doua contracte cu casa de pensii pt cumpararea vechimii in munca , ai lipsesc 6 ani si o luna si opt zile ,stiu Ca' nu se pot cumpara mai mult de sase ani , si pana cand se poate cumpara vechimea in munca inainte de depunerea dosarului pt pensie , multumesc

Alte discuții în legătură

Pensia de vaduva , buna ziua mama mea are trebui sa iasa la pensie ... Anamaria37cismaru Anamaria37cismaru Pensia de vaduva , buna ziua mama mea are trebui sa iasa la pensie in martie 2025, nu are 15 ani de vechime , a ramas vaduva acum patru ani ,Nici tata cand a ... (vezi toată discuția)
Sunt nascuta in decembrie 1962 , m-am pensionat anticipat partial ... stresofi stresofi Sunt nascuta in decembrie 1962 , m-am pensionat anticipat partial la data de 09.11.2020 cu stagiul total de cotizare de 36 ani , sase luni ,12 zile primind o ... (vezi toată discuția)
Virsta de pensionare ADINABODESCU ADINABODESCU Sunt nascuta pe 22.12.1962.Lucrez din 1981.In luna iulie 1987 am facut intrerupere pentru cresterea celor 2 copii,pina in mai 1989.Apoi am lucrat neintrerupt ... (vezi toată discuția)