Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de vaduva , buna ziua mama mea are trebui sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de vaduva , buna ziua mama mea are trebui sa iasa la pensie ...

Pensia de vaduva , buna ziua mama mea are trebui sa iasa la pensie in martie 2025, nu are 15 ani de vechime , a ramas vaduva acum patru ani ,Nici tata cand a murit nu era pensionar si Nici nu avea Nici El 15 ani de vechime , intrebarea mea este daca mama are oricum drept de pensie de vaduva pt restul vietii , multumesc
NU exista pensie de vaduva , ci pensie de urmas . La implinirea varstei standard de pensionare ( dupa cum spuneti - in martie 2025 ) , mama ar avea dreptul la jumatate din pensia cuvenita sotului . Ori , decedatul nu avea dreptul la pensie , neavand stagiul minim de cotizare de 15 ani . Jumatate din zero e tot zero - prin urmare - mama nu va avea dreptul la nici un fel de pensie . Interesati-va la primarie daca nu se incadreaza la un ajutor social . PS. Eu nu sunt jurist , poate ar fi bine sa puneti o intrebare Casei de Pensii locale , dar cred ca am interpretat corect prevederile Legii 263/2010 .