avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, acum 3 ani am vândut un autoturism. Cel ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, acum 3 ani am vândut un autoturism. Cel care a luat ...

Buna ziua, acum 3 ani am vândut un autoturism. Cel care a luat autoturismul nu a trecut o pe numele lui și în momentul de față tot primesc amenzi de rovinieta. Dar cea mai mare lovitură o am vândut am primit 2 amenzi de viteza din BELGIA, țară pe care o stiu doar pe hartă. Vreau sa mentionez că am deschis proces în Decembrie 2022 pentru radierea autoturismului dar tot se amână cu motivul ieșirii la pensie a judecătorului....Ce pot sa fac ca sa nu mai primesc amenzi din Belgia ??
Cel mai recent răspuns: CornelG73 , utilizator 21:14, 21 Iunie 2023
studiati cu un avocat posibilitatea solicitarii emiterii unei ordonante presedentiale. ar fi trebuit sa completati la instrainarea masinii, in certificatul de inmatriculare rubrica instrainat catre...... in acel caz, cumparatorul ar fi avut 30 zile la dispozitie pentru a o inmatricula pe numele lui.
Cand ati instrainat vehiculul nu ati completat rubrica speciala de pe talon
Noile reglementari care au intrat in vigoare pe 2 septembrie 2017, prevad si faptul ca organul fiscal are obligatia ca in termen de 5 zile lucratoare de la instrainarea unui autovehicul, sa instiinteze acest fapt autoritatilor competente de inmatriculare.
Se impunea ca in momentul cand ati primit prima amenda dupa ce ati instrainat vehiculul sa informati oficial politia rutiera locala sa opereze in registrul national de evidenta vehicule schimbarea proprietarului vehiculului cu date de identificare serie sasiu xxx,numar inmatriculare yyy
Detinatorul vehiculului avea obligatia legala de inmatriculare vehicul de 30 de zile la fisc si de 90 de zile la politie,in caz contrar urmand a fi dispusa masura suspendarii inmatricularii vehiculului conform disp OG 14/2017, prin care s-a introdus in Codul Rutier o noua notiune, aceea de “suspendare a inmatricularii”.
Atentionati asiguratorul ca nu mai sunteti dv proprietar al vehiculului si sa dispuna anularea asigurarii
Sincer NU ca n-am stiut

ynocentta a scris:

Cand ati instrainat vehiculul nu ati completat rubrica speciala de pe talon
Noile reglementari care au intrat in vigoare pe 2 septembrie 2017, prevad si faptul ca organul fiscal are obligatia ca in termen de 5 zile lucratoare de la instrainarea unui autovehicul, sa instiinteze acest fapt autoritatilor competente de inmatriculare.
Se impunea ca in momentul cand ati primit prima amenda dupa ce ati instrainat vehiculul sa informati oficial politia rutiera locala sa opereze in registrul national de evidenta vehicule schimbarea proprietarului vehiculului cu date de identificare serie sasiu xxx,numar inmatriculare yyy
Detinatorul vehiculului avea obligatia legala de inmatriculare vehicul de 30 de zile la fisc si de 90 de zile la politie,in caz contrar urmand a fi dispusa masura suspendarii inmatricularii vehiculului conform disp OG 14/2017, prin care s-a introdus in Codul Rutier o noua notiune, aceea de “suspendare a inmatricularii”.
Atentionati asiguratorul ca nu mai sunteti dv proprietar al vehiculului si sa dispuna anularea asigurarii


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina vanduta Clauddu Clauddu Buna ! am si eu o intrebare.. anul trecut am vandut masina si am uitat sa trec instrainat pe talon...si acum am primit o gramada de amenzi de circulatie ... (vezi toată discuția)
Vandut masina cu acte cum pot so radiez Dinuneculai Dinuneculai Buna ziua am vandut o masina cu tot cu acte .am pierdut copia de buletin a persoanei. Cum pot sa gasesc masina so radiez sau sa o denunt la furt .va rog sa ma ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta VilceaGigi VilceaGigi Buna ziua,as dori cateva raspunsuri daca se poate. In 2010 am vandut masina si am radiat-o doar la fisc.In 2014 am primit de la CNADNR o amenda pentru ... (vezi toată discuția)