Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUNA ZIUA,SUNT CU SOTUL MEU DE 19 ANI,DE 4 ANI SUNTEM ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUNA ZIUA,SUNT CU SOTUL MEU DE 19 ANI,DE 4 ANI SUNTEM CUNUNATI ...

Buna ziua,sunt cu sotul meu de 19 ani,de 4 ani suntem cununati civil si religios.dupa nunta , am cumparat o masina in rate ,dand si avans cu bani castigati. masina este pe numele sotului , el fiind sofer de mai mult timp ca sa platim mai putin asigurarea. intrebarea este: in caz de despartire (divort) masina si ce am achizitionat impreuna raman lui? menționez ca avem si 2 copii. in afara de acea masina mai avem una cumparata tot impreuna insa nu eram cununati.

- formatare text -
Manuela Rășină, administrator
in primul rand, nu mai scrieti cu majuscule, ne rupeti ochii.
ce ati cumparat in timpul castaoriei e bun propriu, i se va atribui lui si va fi obligat sa va dea sulta, jumatate din valoarea actuala a masinii.
Daca bunul a fost cumparat in timpul casatoriei se considera bun comun si se imparte la 2 ( o vindeti si fiecare cu partea lui, ramane unuia si celalalt ii plateste jumatate din valoare celuilalt...), depinde cum va intelegeti, amiabil sau prin instanta...
Cealalata masina pe numele cui este?
O puteti trece ca bun comun ( va ajuta un notar cu aceste informatii) si la fel, o impartiti in caz de divort sau ramane mostenire copiilor.
Ionut.ion, utilizator
Cealalta masina este tot pe numele lui ,tot impreuna am luat-o insa nu eram casatoriti civil si religios atunci. Va multumesc mult pt raspuns.