Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Băiatul meu a achiziționat o mașină ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Băiatul meu a achiziționat o mașină din Germania. ...

Bună ziua! Băiatul meu a achiziționat o mașină din Germania. Vreau să o trec pe numele meu când îi fac prima înmatriculare. Este nevoie de contract de vânzare-cumpărare? Mulțumesc!
Daca vehiculul a fost adus din Germania cu documente intocmite pe numele fiului dv ,pentru a materializa interesul dv de inmatricualre vehicul pe numele dv este necesar ca fiul dv initial sa parcurga procedura de notare pe rol fiscal si inmatriculare auto si ulterior sa va tranzactioneze dreptul de proprietate asupra auto prin donatie sau contract de vanzare cumparare