Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Regulamentului de organizare si functionare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Regulamentului de organizare si functionare asociatie

Buna ziua!

In cadrul regulamentului de organizare si functionare a unui ONG se pot elabora mai multe detalii legate de inscrierea membrilor si a drepturilor acestora?
De ex., in statut scrie ca "pentru a deveni membru asociat sau sustinator se va achita o taxa de inscriere si se va plati o cotizație lunara". Asadar, in ROF pot elabora mai multe conditii (de ex., sa nu aiba condamnari penale, sa nu fi beneficiat sau sa nu beneficieze in prezent de serviciile prestate in cadrul asociatiei, sa completeze o cerere de inscriere etc.) sau acestea trebuiau scrise in statut?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Regulamentul detaliaza, nu completeaza statutul asociației.
În exemplul dumneavoastră, se detaliază procedura de stabilire si încasare a cotizației.
Celelalte conditii le treceți doar dacă aveți în statut condiții restrictive pentru care o persoana poate fi sau nu membru cu drepturi depline în asociatie.
george-neagu, moderator
Mulțumesc pentru raspuns!

Se poate modifica ulterior statutul in ceea ce priveste aceste conditii ?

george-neagu a scris:

Regulamentul detaliaza, nu completeaza statutul asociației.
În exemplul dumneavoastră, se detaliază procedura de stabilire si încasare a cotizației.
Celelalte conditii le treceți doar dacă aveți în statut condiții restrictive pentru care o persoana poate fi sau nu membru cu drepturi depline în asociatie.

Se poate modifica oricând cu aprobarea adunării generale și apoi inregistrat la judecătorie.
E indicat ca să așteptați sa treacă o perioada, poate pana la final de an în care sa încercați sa desfășurați activitatea asociației pe prevederile acestea din forma actuala a statutului, și dacă vedeți ca va stinghereste foarte mult, în consultare cu toți membrii asociației, sa-l îmbunătățiți acolo unde e cazul.
Se face hotărâre a comitetului director cu propuneri de text de modificare/completare articole din statutul actual, catre adunarea generală.
Regulamentul - indiferent ca il numiti "de organizare si functionare" sau "regulament intern" ( a nu se confunda cu cel impus de Codul Muncii pentru angajatori) poate sa detalieze, sa prevada modul de interpretare si aplicare a unor prevederi din statut, dar poate si sa reglementeze aspecte pe care legislatia si statutul nu le-a reglementat si nici nu era obligatoriu sa le reglementeze. INSA nicidecum nu poate deroga de la prevederile din lege sau din statut sau reglementa aspecte care conform legii trebuie reglementate prin statut. De exemplu conform art.6 alin.2 din OG 26/2000 Statutul trebuie sa reglementeze, sub sanctiunea nulitatii absolute, printre altele, si "modul de dobândire şi de pierdere a calităţii de asociat;" si " drepturile şi obligaţiile asociaţilor;" prin urmare este ilegal ca prin Regulament sa se instituie conditii / cerinte in plus fata de cele prevazute in Statut. Se pot doar preciza detalii de ex. cum trebuie probata indeplinirea unei cerinte sau ce trebuie sa contina cererea de inscriere ca membru, sau prin ce modalitati se poate achita taxa de inscriere sau cotizatia.... nimic insa care sa adauge noi conditii de dobandire a calitatii de membru sau sa instituie alte obligatii care nu se incadreaza in cele prevazute de Statut....