avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate testament de mostenire, buna ziua tatal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate testament de mostenire, buna ziua tatal meu inainte ...

Valabilitate testament de mostenire, buna ziua tatal meu inainte sa moara ia facut mamei noastre testament pt toata mostenirea ,noi suntem trei frati , iar tata mai avea o fata dintro alta casatorie Dar nu tineau legatura in Nici un fel , intrebarea mea este cum puteam face succesiunea intre frati si drepturile mamei care sunt , la un notar ni sa spus Ca' testamentul nu este valabil ,despre sora CEA vitrega nu cunoastem adresa unde locuieste su daca nu se prezinta pt mostenire cum se procedeaza , precizez Ca' noi patru mama si fratii am facut la notar un fel de declaratie Ca' acceptam mostenirea ,exista asa Ceva ? Cine a fost in situatii asemanatoare si ma poate ajuta cu un raspuns multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 10:27, 30 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testamentul este valabil.
Doar ca tata are copii. Iar copiii sunt moștenitori rezervatari.
Asta înseamnă că testamentul se reduce și mama nu va moșteni tot.
Dacă ați acceptat moștenirea, înseamnă că aveți pretenții la succesiune și la rezerva succesorala.
Pentru dezbaterea succesiunii, trebuie sa participe și sora vitrega.
Da am acceptat mostenirea , c'è inseamna rezerva succesorala, si daca nu se stie nimic de sora vitrega cum se procedeaza
Ultima modificare: Marți, 27 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Rezerva succesorala este partea din moştenire la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin testament sau donație.
Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.
Cu alte cuvinte, o persoana, care are copii nu poate lasă altcuiva absolut toate bunurile sale.
Când aceea, cand rezerva succesorala este incalcata, testamentul se reduce.
Dacă nu dați de sora, singura soluție este dezbaterea succesiunii în instanță
Multumesc mult, o ultima intrebarea cine are obligatia de a o anuntat sa se prezinte, o chiama de la notar Sau cum se procedeaza?


Ultima modificare: Marți, 27 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
Notarul face actele dar nu convoacă și părțile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune suspendata,mostenitor rezervatar decedat dupa suspendare ContSters365386 ContSters365386 In urma decesului mamei,fiica \"R\"a solicitat suspendarea succesiunii,in calitate de mostenitor rezervatar,deoarece mama ei lasase toate bunurile ,prin ... (vezi toată discuția)
In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi (dupa tata) ? mariusb74 mariusb74 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat. Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ... (vezi toată discuția)
Succesiune corina stancu corina stancu tata a murit, mama traieste si noi sintem 2 copii. daca exista un testament facut intre cei 2 soti (prin care isi lasa unul altuia bunurile dupa moarte), este ... (vezi toată discuția)