Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o mare problema. Mai exact stau la casa, si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o mare problema. Mai exact stau la casa, si am probleme ...

Am si eu o mare problema. Mai exact stau la casa, si am probleme cu vecinul din spate. Mai exact e foarte deranjat de faptul ca imi latra cainele. Cainele e un pechinez imperial care juma de zi sta in casa, dar el nu vrea sa auda deloc latratul cainelui. A facut diverse chestii ca sa ne intimideze. Acum iar scandat pe acelasi subiect, problema e ca sotia e acasa insarcinata si ii e frica de ce reactie ar putea sa aiba. Pe langa asta vasa e construita ilegal, adica pe terenul unde e casa nu este PUZ, deci nici autorizatie de constructie. Ce as putea face legal ?
Daca ati certa cainele cand latra, poate nu ar mai latra deranjant.
A cui casa e fara autorizatie?
Evident ca "certam" cand consideram ca e deranjant, dar na, stand la casa, aude chestii, mai latra...casa construita ilegal e vecinului care e suparat ca ne latra cainele. Sa inteleg ca problema e la mine?

gi-jane2 a scris:

Daca ati certa cainele cand latra, poate nu ar mai latra deranjant.
A cui casa e fara autorizatie?

Macar casa lui nu latra. Adica nu vad de ce va deranjeaza ca are casa construita ilegal, dar nu va deranjeaza latratul câinelui.
Înțeleg si ca e caine si mai latra , dar conteaza cat si cand...
Ca idee, ca e 5.28...ce face cateaua vecinei acum?Latră si latra si azi-noapte pe la 23. Si latra si noaptea dar nu o mai aud ca ma culc cu dopuri in urechi.
Ideea e ca nu are ce sa va faca ca va latra cainele, dvs puteti sa ii faceti plangere la primarie si la disciplina in constructii ca a construit ilegal .
gi-jane2, moderator
Nu ma deranjeaza ca are casa construita ilegal, chiar deloc. Ma deranjeaza faptul ca nu tolereaza deloc latratul cainelui, caine care doarme cu mine in pat, noaptea la fel, peste zi, asa cum am zis, jumate de zi este in casa. Asta ma deranjeaza, faptul ca nu tolereaza deloc si a decurs la chestii urate, si am fost nevoiti sa chemam politia. Cam asta e ideea, il inteleg ca il poate deranja, si tocmai de asta facem eforturi sa "controlam" latratul cainelui. Dar sa nu poti tolera deloc, e putin ciudat pentru mine.

gi-jane2 a scris:

Macar casa lui nu latra. Adica nu vad de ce va deranjeaza ca are casa construita ilegal, dar nu va deranjeaza latratul câinelui.
Înțeleg si ca e caine si mai latra , dar conteaza cat si cand...
Ca idee, ca e 5.28...ce face cateaua vecinei acum?Latră si latra si azi-noapte pe la 23. Si latra si noaptea dar nu o mai aud ca ma culc cu dopuri in urechi.
Ideea e ca nu are ce sa va faca ca va latra cainele, dvs puteti sa ii faceti plangere la primarie si la disciplina in constructii ca a construit ilegal .

Dar sa nu poti tolera deloc, e putin ciudat pentru mine.

Da, este.
Încercați sa il mai certati cand latra si cam atat. Ignorati vecinul si chemati politia cand lucrurile degenereaza.
Supravegheati cainele adica nu il lasati singur in curte, sa nu moara subit.