Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am o intelegere bilaterala cu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am o intelegere bilaterala cu un dezvoltator, care ...

Buna ziua,
Am o intelegere bilaterala cu un dezvoltator, care pana in prezent nu a reusit sa faca actul de vanzare cumparare in forma autentica, invocand diferite motive. Pe data de 4 iulie imi expira a nu stiu cata prelungire, facuta cu el, dar eu nu mai doresc sa prelungesc. Ma voi prezenta la notar si voi refuza prelungirea. Imi afecteaza intr-un fel intelegerea cu el?Raman descoperita daca refuz prelungirea si cer notarului sa noteze ca incepand din ziua respectiva, el a intrat in intarziere?
Multumesc frumos!
scrie in contract ca prelungirile sunt obligatorii? nu vad de ce v-ati prezenta la notariat ca sa declarati ca nu doriti prelungirea.
daca dezvoltatorul accepta aceasta "punere in intarziere" veti incheia un act aditional prin care el va va returna sumele conform contract iar dvs veti renunta la orice pretentii. contrar, veti merge in instanta pentru acelasi lucru. daca va judecati, pregatiti-va sa dureze 1-2 ani.
Referitor la eventuale neajunsuri urmare neprelungirii intelegerii bilaterale,este necesar sa analizati atent clauzele contractual asumate