Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate o vaduva, cu 54 de ani de casnicie, si o pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate o vaduva, cu 54 de ani de casnicie, si o pensie proprie ...

Poate o vaduva, cu 54 de ani de casnicie, si o pensie proprie de 2100 lei sa beneficieze de 25% din pensia sotului defunct.
Multumesc
Acest drept este prevazut in Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, a cărei intrare in vigoare a fost prorogată la data de 1 ianuarie 2024.

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede acordarea acestui ajutor lunar.
Multumesc din suflet.