Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi în baza decretului lege 118/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi în baza decretului lege 118/1990

Bună ziua,

Mama mea și surorile ei au depus dosarul pentru a primi indemnizații pentru că tatăl lor (bunicul meu) a fost condamnat la 8 ani de închisoare, pe motive politice, în perioada comunista și a executat 3. Între timp au fost anunțate că pe documentele care atestă persecuția politica scrie că bunicul a fost "agitator" și nu "instigator" și că dosarul va fi respins. Am căutat în decretul 118/1990 și nu am găsit decât o referire la "pedeapsa privativa de libertate", nu și vreo lista de catalogări.

Mă puteți ajuta, vă rog, să înțeleg unde există aceste precizări cu privire la acuzele ce i s-au adus persoanei care a făcut închisoare politica?

Mulțumesc anticipat
Morera, utilizator