Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POSTULUI- Formularea "si alte atributii" este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POSTULUI- Formularea "si alte atributii" este ilegala?

Buna ziua!

o fisa a postului care prevede textul “si orice alte atributii..” sau expresii cu continut asemanator, care lasa loc la interpretari este ilegala.

Contravine carei legi? Ptr ca tocmai ce am primit o astfel de fisa si as dori sa stiu ce argumente in baza unei legi as putea sa dau. Ptr ca da, intr-adevar nu este normal sa existe astfel de formulari, dar m-ar interesa si ce lege este incalcata.

Multumesc frumos!
Eu nu consider "ilegala" exprimarea, doar vaga.
Nu cunosc nici un text de lege care sa interzica in mod expres formularea de mai sus; in practica ea se gaseste in multe fise de post.
Angajatorul este obligat sa informeze persoana pe care doreste sa o angajeze despre atributiile postului (art 17 (2) lit d) din CM); in aceeasi idee, art 40 din CM arata ca angajatorul trebuie sa "stabileasca atributiile corespunzatoare pentru fiecare salariat...". De aici rezulta ca atributiile trebuie cunoscute de ambele parti.
"oricare alte atributiuni"
1. daca acele atributiuni reprezinta atributiuni in afara studiilor cerute de fisa postului se poate acorda si spor de pana la 50% conform art 41alin 2 ccmun 2007-2010
Daniela, Multumesc pentru raspuns. Dar evaluarea care se face pe baza fisei postului ar trebui sa fie tot vaga...in cazul asta, nu? Si daca in fisa postului e trecut: "se implica proactiv si in alte activitati cerute de catre echipa de management" asta ce inseamna, ca daca managerul imi cere sa-i fac cafeaua sau sa fac piata...eu ar trebui sa ma implic proactiv? ptr ca nu se specifica "alte atributii de serviciu"...

Daniela SANDU a scris:

Eu nu consider "ilegala" exprimarea, doar vaga.
Nu cunosc nici un text de lege care sa interzica in mod expres formularea de mai sus; in practica ea se gaseste in multe fise de post.
Angajatorul este obligat sa informeze persoana pe care doreste sa o angajeze despre atributiile postului (art 17 (2) lit d) din CM); in aceeasi idee, art 40 din CM arata ca angajatorul trebuie sa "stabileasca atributiile corespunzatoare pentru fiecare salariat...". De aici rezulta ca atributiile trebuie cunoscute de ambele parti.
Exista vreo prevedere legala in care se consemneaza faptul ca atributiile din fisa postului precum si deciziile de numire in anumite posturi isi produc efectele de la data comunicarii angajatului si nu de la data la care s-a luat decizia?
Meyna,
Din punctul meu de vedere:
1. Evaluarea ar trebui facuta in cu ajutorul unor criterii de evaluare, comunicate angajatului inca de la angajare (sau din momentul in care s-a introdus in politica societatii sesiunea de evaluare). Sigur ca aceste criterii trebuie sa fie in legatura directa cu atributiile din fisa postului.
2. Implicarea proactiva inseamna ceva mai mult decat executia unei comenzi.....Poate ar trebui sa "te implici proactiv" in "conceperea formularilor" din aceasta fisa de post si sa ceri mai multa acurateteB-)