Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat pt CAEN 7540
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat pt CAEN 7540

Am deschis o firma pentru contracte de munca in America, CAEN 7450. Serviciile prestate se adreseaza direct populatiei si au caracter permanent, asa scrie in legea privind casele de marcat fiscale. Stiu ca exista si unele exceptii, dar nu mi se par suficient de clare, de accea va rog daca este cineva care se ocupa de aceasta chestiune sa ma lamureasca: am nevoie sau nu de casa de marcat?

Eu zic ca ai nevoie de casa de marcat . Art.1 din OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale e foarte clar : " Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul , precum si prestari de servicii direct catre populatie au obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale " . Din punctul meu de vedere, tu efectuezi o prestare de serviciu direct catre populatie.
Salut!
Pt a-ti raspunde, iata un caz practic: stiu pe cineva care are ca obiect de activitate tranzactii imobiliare (agentie imobiliara) si care in urma unui control de la Garda "s-a ajuns" la concluzia ca de ce nu are casa de marcat.
Am sunat la finante de unde, intr-o prima faza ni s-a spus ca legea este intr-adevar oarecum evaziva din acest punct de vedere, iar mai apoi, un inspector specializat pe aceasta ramura, ma gandesc, a spus clar ca-i trebuie casa de marcat.
Asa ca....trage concluzia.
Cum s-a spus si mai sus....pentru orice serviciu prestat direct catre populatie este nevoie de bon fiscal....exceptie fac activitatile a caror incasare nu se face dintr-o data....adica banii se incaseaza in rate...sa emiti factura intr-o zi si incasezi o parte din contravaloare , iar in alta zi incasezi restul banilor. O alta exceptie se refera la faptul ca societatea se va adresa in mod exceptional persoanelor fizice.