Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera acordata donatorilor de sange
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera acordata donatorilor de sange

Buna ziua,
Ziua libera de la locul de munca pentru donatorii de sange este platita de angajator? Art.11 lit.b) din HG nr. 1364/2006 spune ca salariatul are dreptul la o zi libera ,la cerere dar nu spune despre plata acesteia. In Regulamentul intern scrie' zi libera donator sange conform legii.

Va multumesc anticipat!
Elena Andreea, administrator
Ziua libera pentru donarea de sange ( care se acorda IN ZIUA DONARII ) nu este platita de angajator . Daca ar trebui platita , HG 1364 ar avea o prevedere expresa . Se platea pe vremea cand exista CCMUNN ( acesta avea prevedere in acest sens ) , acum se poate plati daca in CCM aplicabil in unitate , sau in regulamentul intern al angajatorului exista prevazuta obligat ia acestuia ( angajator ) in acest sens .
CHKa, utilizator
Multumesc frumos.