Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Dacă proprietarul casei este decedat şi nu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Dacă proprietarul casei este decedat şi nu locuieşte nimeni ...

Dacă proprietarul casei este decedat şi nu locuieşte nimeni în imobil, este legal să mă oblige la plata taxei de salubrizare?
Ce legătură aveți dvs cu imobilul respectiv,in ce calitate va obliga?
Taxa de salubrietate se achita anual
Proprietarul are dreptul sa depuna anual declaratie de impunere numar persoane
In speta,mostenitorii/apartinatorii au dreptul sa informeze oficial serviciul din primarie ca locuinat nu este locuita
Exista localitati unde ,pentru asigurarea de fonduri la buget,edilii au dispus HCL prin care se impune anual taxa salubriate indiferent daca proprietatea este sau nu locuita
Daca proprietatea=casa detine proprietar unic decedat,rudele/apartinatorii pot depune certificatul de deces al proprietarului imobilului
Sunt copilul defunctei, însă eu locuiesc în alt județ, în imobil nu locuiește nimeni