Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Buna ziua! Doresc să intru in posesia certificatului ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Buna ziua! Doresc să intru in posesia certificatului fiscal ...

Buna ziua! Doresc să.intru in posesia certificatului fiscal emis de către Dgitl sector 4, însă aceștia refuza să-l elibereze întrucât îmi.solicita dovada încheierii unui contract cu firma de salubrizare cu care primăria sector 4 colaboreaza, precum și dovada achitării la zi a taxei de salubrizare conform HCl 50/12.04.2021 a consiliului local sect 4. Eu am domiciliul legal în sector 4, dar nu locuiesc în fapt la adresa, deci nici nu beneficiez de aceste servicii si nu fac parte din asociația de proprietari de la domiciliu. In aceasta HCl se menționează că "taxa speciala de salubrizare este datorata și se plătește de către: persoanele fizice care locuiesc într-un imobil/ apartament și au calitatea de proprietar, chiriaș sau utilizator al imobilului/apartamentului si care refuza încheierea contractului de salubrizare cu operatorul de servicii publice de salubrizare sau utilizatorii la care contractul a fost denunțat unilateral de către operatorul serviciului conform clauzelor contractuale ". Sau că "titular si plătitor al taxei speciale este proprietarul imobilului/apartamentului, chiriașul titular al contractului de inchiriere, iar în cazul decesului proprietarilor, utilizatorul imobilului." În HCl se menționează si cum sunt identificați cei care nu au încheiat un contract cu operatorul de salubrizare. În HCl nu se explică termenul de "utilizator al imobilului" și eu apreciez că nu sunt un utilizator, daca nu locuiesc acolo în fapt. Și cred că acest aspect se poate verifica.
Are rost cumva sa ii mai confrunt sau mă.supun si intru in posesia acestui contract cu firma de salubritate si plătesc taxa solicitată? Mulțumesc! Toate cele bune!
Formulati in scris cererea de obtinere a certificatului fiscal (cu expunerea situatiei ) si o inregistrati la registratura iar daca refuza inregistrarea solicitati in scris refuzul. Totodata transmiteti cererea prin posta sau curier avand dovada transmiterii acestei cereri.
Daca in termen de 30 zile nu primiti certificatul fiscal sau primiti raspuns negativ, ii actionati in instanta ptr obligarea emiterii certificatului fiscal .
Intre timp va inscrieti in audienta la directorul directiei taxe locale sector 4 ptr rezolvarea problemei.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumesc mult pentru răspuns! Certificatul respectiv îmi trebuie pentru a obține voucherele materna si am și acolo termen pentru completarea dosarului cu acest certificat (maximum 30 zile de la primirea solicitarii). Probabil am să mă supun și am plătesc taxa asta de salubrizare că sa intru in posesia voucherelor (as pierde 2000 lei). Dar am.sa va urmez sfatul între timp.
Incercati audienta si poate reusiti astfel. Sa aveti cu dv si cererea in scris. Puteti recupera apoi suma platita tot prin instanta.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
deci nici nu beneficiez de aceste servicii si nu fac parte din asociația de proprietari de la domiciliu.

Contractul de salubrizare,in cazul imobilelor de locuit in comun se incheie intre persoane juridice respectiv firma de salubrizare si asociatia de proprietari
Chiar daca dv nu ati inteles sa incheiati acord de asociere cu asociatia de proprietari unde detineti apartamentul,
calitatea de proprietar ,conform disp L nr 196/2018 va obliga sa achitati cote comune printre care si taxa anuala de salubrizare
titular si plătitor al taxei speciale este proprietarul imobilului/apartamentului,
deci nici nu beneficiez de aceste servicii si nu fac parte din asociația de proprietari de la domiciliu.

Contractul de salubrizare,in cazul imobilelor de locuit in comun se incheie intre persoane juridice respectiv firma de salubrizare si asociatia de proprietari
Chiar daca dv nu ati inteles sa incheiati acord de asociere cu asociatia de proprietari unde detineti apartamentul,
calitatea de proprietar ,conform disp L nr 196/2018 va obliga sa achitati cote comune printre care si taxa anuala de salubrizare
titular si plătitor al taxei speciale este proprietarul imobilului/apartamentului,