Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost oprit în trafic si testat cu aparatul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost oprit în trafic si testat cu aparatul etilotest

Bună ziua.
Am fost oprit în trafic si testat cu aparatul etilotest cu un rezultat de 0,04 . Am cerut recoltare de sânge pentru că sunt taximetrist și doar ce coborâseră persoane care miroseau puternic a alcool. Mi-a fost reținut permisul, mi s-a dat dovadă, am platit proba la IML, dar nu mi s-a inmanat procesul verbal.

Problema este că au trecut cele 15 zile de valabilitate dovadă, rezultatul de la IML nu a venit, procesul verbal nu mi s-a inmanat și nu îmi mai pot desfășura activitatea.

Ce mă sfătuiți să fac? Mulțumesc anticipat!
Elena Andreea, administrator
Cred ca e un abuz, ar fi trebuit sa se încheie un PV de contravenție, conform :
Articolul 181 din RA a codului rutier
(1) În situația în care fapta a fost constatată cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau al unui mijloc tehnic omologat și verificat metrologic, polițistul rutier încheie un proces-verbal de constatare a contravenției după prelucrarea înregistrărilor și stabilirea identității conducătorului de vehicul.
[ link extern ]
Asa ați fi avut posibilitatea sa-l contestați
în instanță și să vă recuperați permisul, până ies probele de la IML.

Mergeți la poliție și cereți, ori să vă prelungească dovadă, ori să vă incheie PV de contravenție, conform legii.

Altfel veți fi nevoit sa mergeți în instanțele de contencios administrativ, cu avocat, să cereți despăgubiri pentru acest abuz.
latka, utilizator