Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune imobil

Buna ziua!
Am o casa cumparata de mine inainte de casatorie. Am doi copii din prima casatorie, iar sotul are un copil din prima lui casatorie.
Ce act trebuie facut pentru ca acea casa cumparata de mine inainte de casatorie sa nu se imparta cu copilul sotului dupa moartea mea?

Multumesc!
Elena Andreea, administrator
Buna ziua,

Copilul sotului, din prima lui casatorie, nu va mosteni de la dumneavoastra nimic.
Dar va mosteneste sotul, in caz ca plecati* dvs. prima... si pe el il mosteneste copilul sau plus eventualul/ii copil/ii avut/i impreuna.

Le puteti lasa testament copiilor casa si asa aceasta o sa ramana doar lor in caz de...
Ionut.ion, utilizator