avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am primit o pedeapsa cu suspendare pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am primit o pedeapsa cu suspendare pentru conducere ...

Buna ziua,

Am primit o pedeapsa cu suspendare pentru conducere autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice, decizia finala a fost anul trecut pe 10 octombrie. Permisul mi-a fost anulat desigur, dar as dori daca se poate sa-mi spune-ti, daca este adevarat ca pot sa fac scoala de soferi dupa un an de zile de la decizia finala, dar intrebarea mea este, pot sa incep scoala de soferi inainte de aceasta data, sau este strict obligatoriu sa treaca perioada de un an de zile, si doar dupa aceea sa pot sa incep scoala de soferi? Multumesc
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 17:16, 6 Iulie 2023
Articolul 116 din OUG 195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătorești de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) și la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obținerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dacă:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data grațierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care s-a dispus suspendarea condiționată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Nu cred ca va trebuie școală, ci doar dosarul complet, pentru a fi examinat.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
latka, utilizator
WoW, serios, ar fi extrem de bine sa nu trebuiasca sa fac scoala din nou, si sa ma prezint doar la examen. Dar oare nu stiti, este cineva care a mai trecut prin asa ceva si poate sa-mi confirme? Trebuie sa ma prezint doar la examen teoretic sau trebuie si la condus? Iar dosarul pot sa il fac eu? Multumesc
V-am dat un link, e bine sa citiți informațiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandire permis de conducere ermus ermus Imi poate spune si mie cineva daca aceasta este hotararea definitiva si daca aceea este data de la care trebuie sa astept un an pt a da din nou sala?ma refer ... (vezi toată discuția)
Permis auto - condamnare, scoala de soferi Mavryka Mavryka As dori sa aflu cand pot sa dau iar de permis . Mentionez ca in februarie 2013 am fost comdamnat la 8 luni cu suspendare si 2 ani de incercare pentru conducere ... (vezi toată discuția)
Sustinerea examenului de conducere lupu_ciprian lupu_ciprian am fost oprit de catre un echipaj de politie si am avut o alcoolemie peste limita legala(1,2% alcool pur in sange).s-a judecat cazul si mi s-a dat 1 an cu ... (vezi toată discuția)