Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Sunt însărcinată și am anunțat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Sunt însărcinată și am anunțat la locul de ...

Bună seara! Sunt însărcinată și am anunțat la locul de munca unde am cerut scurtarea timpului de lucru cu 1/4, eu in contract am trecut programul cu lucru inegal de ore, eu as vrea de luni până vineri la 6 ore, ei îmi spun că trebuie să lucrez și 4 zile de weekend fiindcă am in contract că sunt plătită cu 3% spor pe weekend, este corect sa lucrez și în weekend? Am vreo posibilitate de a refuza muncă de 6 ore 4 zile weekend ul?
Nu sunteti obligata .. sporul se acorda numai in situatia in care munciti in week-end plus ca trebuie sa va acorde in alte zile repausul saptamanal... spuneti-le ca daca nu inteleg, o sa va adresati ITM-ului.

Problema e că eu lucram 12 ore pe zi 2 la muncă și două acasă și prindeam și weekend ul și de asta au zis că și la 6 ore tot trebuie sa lucrez weekend ul și îmi iau apoi liber in alte zile
Cornel Vasile a scris:

Nu sunteti obligata .. sporul se acorda numai in situatia in care munciti in week-end plus ca trebuie sa va acorde in alte zile repausul saptamanal... spuneti-le ca daca nu inteleg, o sa va adresati ITM-ului.

In aceste conditii, fie trebuie sa se modifice durata c.i.m. 6 ore/zi , luni-vineri , fie sa ramana 6 ore/zi, inegal.
Nu are cum sa se modifice de la 8 ore, lucrez șase dar mă pontez 8 fiind însărcinată.
Se modifica la 6 ore durata timpului de munca..doar salariul ramane neschimbat.