Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Echivalarea orelor de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Echivalarea orelor de munca

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot face echivalarea orelor de munca ( la 8ore /5 zile pe saptamana) tinand cont ca momentan lucrez 6 ore pe zi de luni pana vineri un weekend da unul nu (12 ore/zi).
Va multumesc!
Va invit sa cititi acest topic: www.avocatnet.ro/content/for...
Ce timp de munca este prevazut in c.i.m.?
8 ore / 5 zile pe saptamana.
In speta, trebuia sa aveti stipulat in c.i.m. urmatoarele : timp de munca de 8 ore/zi , inegal., repartizarea programului de munca fiind cea care este in realizate ...

In principiu, luni-vineri 6 ore/zi = 30 ore + 12 ore week-end = 42 ore/sapt. ... Adunand numarul total de ore lucrate , impartiti apoi la 8 si veti gasi zilele lucrate ..
weekend-ul(sambata si duminica) este de 24 ore lucratoare,nu 12 ore.In acest caz cate zile trebuie sa-mi dea liber in plus pe saptamana?