Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... În realitate, chiar pot să blochez (banez) ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

În realitate, chiar pot să blochez (banez) utilizatorii site-ului meu ?

Salutare!

Știu ca întrebarea pare ciudată, dar am curiozitatea asta. Pot să blochez (banez) utilizatorii site-ului meu fără a risca vreun pic să mă dea în judecată ?

De exemplu, în site-ul meu există câteva funcții care pot fi abuzate cumva. Ca să dau un exemplu, utilizatorii care încarcă în contul lor un anumit tip de fișiere au vizibilitate mai mare în site. Acele fișiere încărcate nu pot fi verificate decât manual. Ori, numărul de utilizatori fiind mult prea mare, lucrul ăsta nu se poate verifica. Totuși, utilizatorii încarcă acel fișier cu date derizorii, care nu au legătură cu funcția site-ului. Și fac asta ca să obțină acea vizibilitate extra în site.

Dacă este clar ce am spus mai sus, mai departe aș vrea să menționez că în politica site-ului există o mențiune referitoare la acest tip de abuz.

Prin urmare, intenționez să banez utilizatorii care încalcă regula. Pentru că, fără doar și poate, acei utilizatori folosesc funcția în mod abuziv, ca să aibă o vizibilitate extra în site (lucru care îi aduce, într-un fel sau altul, avantaje financiare).

Deci, repet întrebarea:

Este site-ul meu. Pot bana utilizatorii în condițiile în care se încalcă politica site-ului ? Dacă răspunsul este "da, poți să-i banezi, pentru că e site-ul tău și politica site-ului tău", aș vrea să știu mai departe care-s limitele. De exemplu,, dacă n-aș avea ce face, aș putea să-i banez pe toți care îi cheam Ion și e totul ok pentru că e site-ul meu ?

Era super dacă aș primi răspunsuri de la cunoscători...
Andrei_1989, utilizator
Limitele sunt alea puse la "intrare", adica în regulament pe care il aveti expus pe site si cu care userul bifeaza ca e de acord.
gi-jane2, moderator
Accesarea site-ului si a functiilor e gratuita? Puteti bloca pe oricine.
E contra cost? Verificati si revizuiti, dupa caz, termenii contractuali. Apoi informati userii, etc, etc