Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in 1996 . ...

Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in 1996 .
La o masuratoare simpla, curtea mea are 9 metri latime si 43 lungine.
9x43 = 387 mp din 724 mp ce sunt scrisi pe titlu.
Nu am cadastru facut dar o sa vreau sa fac cadastru si hotare din gard betonat, de aceea trebuie sa elucidez cu diferența de mp .

Ce ar trebuii sa fac sa aflu ce se întâmplă?
mai intai ar fi bine sa raspundeti la intrebarea: de ce proprietarul n-a facut nimic din 96? sunt aproape 30 ani.
Pentru ca proprietarul, strabunica, a decedat in anii 2000 - 2003

adriandimitriu a scris:

mai intai ar fi bine sa raspundeti la intrebarea: de ce proprietarul n-a facut nimic din 96? sunt aproape 30 ani.

e vorba de o mostenire nedezbatuta? dezbateti mostenirea si mai apoi veti putea face demersuri. consultati un avocat. poate a invocat cineva o uzucapiune, poate bunica a vandut cu contract de mana si martori o parte a terenului. sunt mai multe posibilitati.