avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in 1996 . ...

Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in 1996 .
La o masuratoare simpla, curtea mea are 9 metri latime si 43 lungine.
9x43 = 387 mp din 724 mp ce sunt scrisi pe titlu.
Nu am cadastru facut dar o sa vreau sa fac cadastru si hotare din gard betonat, de aceea trebuie sa elucidez cu diferența de mp .

Ce ar trebuii sa fac sa aflu ce se întâmplă?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 16:03, 10 Iulie 2023
mai intai ar fi bine sa raspundeti la intrebarea: de ce proprietarul n-a facut nimic din 96? sunt aproape 30 ani.
Pentru ca proprietarul, strabunica, a decedat in anii 2000 - 2003

adriandimitriu a scris:

mai intai ar fi bine sa raspundeti la intrebarea: de ce proprietarul n-a facut nimic din 96? sunt aproape 30 ani.

e vorba de o mostenire nedezbatuta? dezbateti mostenirea si mai apoi veti putea face demersuri. consultati un avocat. poate a invocat cineva o uzucapiune, poate bunica a vandut cu contract de mana si martori o parte a terenului. sunt mai multe posibilitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru mariius22 mariius22 Buna ziua! Bunicul meu a cumparat o proprietate inainte de decembrie `89.Aceasta proprietate conform cadastrului facut in 1996 are 2200 de metri,in 2012 am ... (vezi toată discuția)
Rectificare cadastru pavelevap pavelevap In localitate a existat CAP si dupa 1989, mi s-a emis titlului de proprietate de Primarie pentru un teren de 1800 mp. Ulterior am facut cadastru si am ... (vezi toată discuția)
Actul de proprietate, mostenire, ajutor ! MarianStanciu MarianStanciu In 1935 strabunicii mei s-au casatorit. Bunica mea a fost infiata de strabunicii mei la varsta de 4 ani. Ea fiind unica lor mostenitoare. In 1932, ... (vezi toată discuția)