avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Avem o situație dificila in care mama mea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Avem o situație dificila in care mama mea și a refăcut ...

Buna ziua,
Avem o situație dificila in care mama mea și a refăcut viața împreuna cu altcineva și in 2020 aceasta a născut.
Menționez ca mama mea nu este divorțată , ea fiind încă căsătorită cu tatăl meu .
Aceasta a născut in Belgia, iar pe actele de acolo apar părinții biologici mama mea și prietenul acesteia.
Dorim sa facem certificat de nastere însă legea nu ne permite sa fie parintele biologic pe acesta ci soțul mamei.
Am luat legătura cu un notar pentru divorțul părinților mei in 30 de zile fără sa declare ca au copii minori neavând certificatul de nastere însă nu cred ca este o soluție deoarece mama mea când a născut era căsătorită, divorțul acum nu o va ajuta pentru a putea face actele minorei.
Dorim niște sfaturi cum sa procedam, am încercat efectuarea certificatului de nastere pe tatăl biologic și nu am reușit . Primăria ne a spus ca este nevoie de sentința de divorț sau ca certificatul de nastere din Belgia sa fie modificat , trecând numele soțului nu al tatălui biologic.
Dorim sa efectuam cât mai repede certificatul și pașaportul pentru a putea scoate minora din țara, ei avand domiciliul in straninatate.
Care ar fii pași pentru a reuși sa ii facem acte și sa o putem scoate din țara?
Va mulțumesc mult!
O zi frumoasa
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iulie 2023
Annamaria2306, utilizator
Cel mai recent răspuns: Annamaria2306 , utilizator 13:01, 14 Iulie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa deschideți proces de divorț în România iar în cadrul acestuia sa tagaduiti și paternitatea copilului astfel încât sa se constate ca soțul nu este și tatal biologic al minorei.
Încercați sa obțineți un titlu de calatorie de la Ambasada României astfel încât sa veniți cu copilul în tara.
Contactați un avocat urgent și discutați în detaliu situația ca să demareze procesul.

Avocat Neagu Elena a scris:

Trebuie sa deschideți proces de divorț în România iar în cadrul acestuia sa tagaduiti și paternitatea copilului astfel încât sa se constate ca soțul nu este și tatal biologic al minorei.
Încercați sa obțineți un titlu de calatorie de la Ambasada României astfel încât sa veniți cu copilul în tara.
Contactați un avocat urgent și discutați în detaliu situația ca să demareze procesul.

Mulțumesc pentru răspuns.
Au venit in țara pe baza titlului de călătorie problema este faptul ca nu au timp sa facă toate demersurile . Exista posibilitatea sa se facă certificat de nastere pe numele soțului ?
Ca sa se poată întoarce cu minora? Menționez ca pe certificatul de nastere din Belgia apare tatăl biologic
Ultima modificare: Vineri, 14 Iulie 2023
Annamaria2306, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nou nascut in germania Prejbeanuraluca Prejbeanuraluca Buna ziua, am nevoie de ajutorul dumneavoastră. Locuiesc din 2012 in Germania unde am fost si casatorita cu un cetățean american. Căsătoria a fost ... (vezi toată discuția)
Declarare bebelusi augustina_1984 augustina_1984 daca esti casatorita dar nu mai locuiesti cu sotul,ai intentat actele de divort,si faci un copil cu un alt barbat ,numele tatalui de pe certificatul de nastere ... (vezi toată discuția)
Divortul.tata in certificat de nastere al copilului iar copilul are alt tata. mihaibocancea mihaibocancea Buna ziua..Sotia mea a plecat de la domiciliul comun in septembrie 2005.in perioada de timp cuprinsa intre sep.2005 si data actuala(2011) nu am locuit ... (vezi toată discuția)