Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Avem o situație dificila in care mama mea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Avem o situație dificila in care mama mea și a refăcut ...

Buna ziua,
Avem o situație dificila in care mama mea și a refăcut viața împreuna cu altcineva și in 2020 aceasta a născut.
Menționez ca mama mea nu este divorțată , ea fiind încă căsătorită cu tatăl meu .
Aceasta a născut in Belgia, iar pe actele de acolo apar părinții biologici mama mea și prietenul acesteia.
Dorim sa facem certificat de nastere însă legea nu ne permite sa fie parintele biologic pe acesta ci soțul mamei.
Am luat legătura cu un notar pentru divorțul părinților mei in 30 de zile fără sa declare ca au copii minori neavând certificatul de nastere însă nu cred ca este o soluție deoarece mama mea când a născut era căsătorită, divorțul acum nu o va ajuta pentru a putea face actele minorei.
Dorim niște sfaturi cum sa procedam, am încercat efectuarea certificatului de nastere pe tatăl biologic și nu am reușit . Primăria ne a spus ca este nevoie de sentința de divorț sau ca certificatul de nastere din Belgia sa fie modificat , trecând numele soțului nu al tatălui biologic.
Dorim sa efectuam cât mai repede certificatul și pașaportul pentru a putea scoate minora din țara, ei avand domiciliul in straninatate.
Care ar fii pași pentru a reuși sa ii facem acte și sa o putem scoate din țara?
Va mulțumesc mult!
O zi frumoasa
Annamaria2306, utilizator
Trebuie sa deschideți proces de divorț în România iar în cadrul acestuia sa tagaduiti și paternitatea copilului astfel încât sa se constate ca soțul nu este și tatal biologic al minorei.
Încercați sa obțineți un titlu de calatorie de la Ambasada României astfel încât sa veniți cu copilul în tara.
Contactați un avocat urgent și discutați în detaliu situația ca să demareze procesul.

Avocat Neagu Elena a scris:

Trebuie sa deschideți proces de divorț în România iar în cadrul acestuia sa tagaduiti și paternitatea copilului astfel încât sa se constate ca soțul nu este și tatal biologic al minorei.
Încercați sa obțineți un titlu de calatorie de la Ambasada României astfel încât sa veniți cu copilul în tara.
Contactați un avocat urgent și discutați în detaliu situația ca să demareze procesul.

Mulțumesc pentru răspuns.
Au venit in țara pe baza titlului de călătorie problema este faptul ca nu au timp sa facă toate demersurile . Exista posibilitatea sa se facă certificat de nastere pe numele soțului ?
Ca sa se poată întoarce cu minora? Menționez ca pe certificatul de nastere din Belgia apare tatăl biologic
Annamaria2306, utilizator