Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in septembrie.am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in septembrie.am avut intrerupere ...

Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in septembrie.am avut intrerupere de contract de munca din 15august2022 pana in 2 mai2023.am lucrat pe perioada 1 octombrie 2022pana in mai 2023 cu contract de munca in Germania.in luna iunie am fost in concediu medical cod 01 pe care angajatorul a refuzat sa-l plateasca pe motiv ca nu am 6 luni vechime la locul de munca.intrebarea mea este pot beneficia de concediu prenatal platit?dar de indemnizatie de crestere a copilului.vechimea la locul de munca din romania este de 17 ani.
Sanda33, utilizator
octombrie 2021 - septembrie 2023 perioada eligibila pentru CCC

octombrie 2022 - mai 2023 ....8 luni Germania
iunie - septembrie 203 ... 4 luni Romania .. total 12 luni ..sunteti la limita cu lunile eligibile

octombrie 2021 - august 2022 ce statut ati avut?
Angajata in Romania cu contract pe perioada nedeterminata..am dreptul la concediu prenatal platit ?
Sanda33, utilizator