Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Vin catre dvs. cu o intrebare privind ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Vin catre dvs. cu o intrebare privind sanctiunile/ ...

Buna ziua,

Vin catre dvs. cu o intrebare privind sanctiunile/ masurile pe care le poate lua o autoritate privind speta de mai jos:

Intr-un complex de blocuri din Ilfov, cei de la parter beneficiaza si de o gradina. Unul dintre vecini are un caine foarte galagios, pe care il lasa in permanenta in curte si in afara ei. Latra toata noaptea si nu putem dormi cu geamul deschis. Vecinul refuza sa il tina in casa.

Eu am gasit urmatorul articol:

Art. 3 Legea 61/1991
17) lăsarea în libertate ori fără supraveghere a animalelor care pot prezenta pericol pentru persoane sau bunuri;
Poate putin altfel :
CAPITOLUL IV
Răspunderea civilă

SECŢIUNEA a 5-a
Răspunderea pentru prejudiciul cauzat de animale sau de lucruri
Art. 1375

Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale

Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.
[ link extern ]
Articolul 2
(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
...........................
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
[ link extern ]

Chemati politia.

stefan.nita a scris:

cei de la parter beneficiaza si de o gradina.

Beneficiaza sau detin calitatea de proprietar asupra terenului respectiv gradina??
vecini are un caine foarte galagios, pe care il lasa in permanenta in curte si in afara ei.

In aprecierea dv care este diferenta intre gradina si curtea in care vecinul lasa liber cainele ?
Sunt proprietari.

Cainele este lasat sa se plimbe in afara proprietatii lor. I se deschide poarta la curte si ajunge pe terenul comun al locatarilor.

ynocentta a scris:

stefan.nita a scris:

cei de la parter beneficiaza si de o gradina.

Beneficiaza sau detin calitatea de proprietar asupra terenului respectiv gradina??
vecini are un caine foarte galagios, pe care il lasa in permanenta in curte si in afara ei.

In aprecierea dv care este diferenta intre gradina si curtea in care vecinul lasa liber cainele ?