avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa infiintez un SRL pentru un magazin online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa infiintez un SRL pentru un magazin online

Buna ziua,
Doresc sa infiintez un SRL pentru un magazin online cu dropshipping.
Este necesar ca sediul social sa fie cu activitate?
Trebuie autorizatie de la isu, primarie etc? Am discutat cu o cunostinta care are un magazin online doar dropshipping si mi-ar fi comunicat ca nu ar trebui aceste autorizatio nefiind nevoie de un depozit. Acum nu stiu exact despre activitatea la sediul social
Fiind dropshipping de procesare, livrare cat si retur se ocupa furnizorii.

Eu doar trimit comenzile online catre furnizor.

Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 16 Iulie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 16:36, 23 August 2023
ceea ce dvs doriti sa infiintati nu e o firma de comert, ci una de intermediere in comert. informati-va asupra diferentelor si decideti in consecinta
Codul caen se inregistreaza și autorizează pe adresa sediului social. Da, sediu social cu activitate. Și cu aviz de functionare de la primărie.
Buna ziua,
De ce este nevoie de activitate la sediu daca activitatea se desfasoara la terti?
Exemplu: voi locui in Spania si voi emite de acolo facturi clientilor iar de livrare se ocupa furnizorul.
Exemplu2:
Primesc comanda pe site. Comand produsul la furnizor, furnizorul emite o factura (receptie nir. Eu emit factura la clientul meu, trimit un curier sa ridice produsul de la furnizor si sa-l duca la client.
In caz de retur se intoarce la furnizor.
Am sunat la onrc si mi-au comunicat ca recomanda la terti.

Peste 3 zile am sunat din nou si o alta doamna mi-a zis ca recomanda la sediu.

O stii cineva in tara asta exact un lucru?

Am discutat si la primarie si mi-au comunicat ca nu trebuie aviz de functionare deoarece nu exista program cu publicul si nici un depozit.

Serios…

Edit: sper ca nu va deranjeaza intrebarile, doar ca vreau sa fac totul bine inca de la inceput.

george-neagu a scris:

Codul caen se inregistreaza și autorizează pe adresa sediului social. Da, sediu social cu activitate. Și cu aviz de functionare de la primărie.

Ultima modificare: Marți, 22 August 2023
AndreiStoian99, utilizator
In acest caz, seamana mai mult cu o firma offshore.
Intrebarile nu deramjeaza in masura in care nici pe dvs nu va deranjeaza lipsa unor raspunsuri. Acestea sunt in limita timpului pe care cei ce raspund il aloca acestei activitati. Activitatea este 100% benevola.
Ultima modificare: Miercuri, 23 August 2023
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Norme legale dropshipping robertseghedi robertseghedi Bună ziua. Care sunt normele legale privind înființarea, facturarea și gestiunea unui magazin online, în regim de dropshipping? Dropshipping-ul ... (vezi toată discuția)
Sediu social cu activitate Dyana75 Dyana75 Buna ziua, Pentru un magazin online, as dori sa stiu daca este obligatoriu sau recomandat sa declar sediu social cu activitate, date fiind ... (vezi toată discuția)
Modificare documente pfa la onrc LuceNera LuceNera Buna ziua, Sunt PFA cu codul CAEN 4791 si detin un magazin online. Livrez marfa la clienti acasa in orasul meu iar in alte orase livrez prin ... (vezi toată discuția)