Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce pasi sunt de urmat pentru a inchide definitiv un ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce pasi sunt de urmat pentru a inchide definitiv un s.r.l.?

Ce pasi sunt de urmat pentru a inchide definitiv un s.r.l. ?
george-neagu, moderator
Documentele necesare pentru înregistrarea menţiunilor privind radierea urmare dizolvării voluntare şi lichidării SNC, SCS, SRL, SA, SCA (art. 227 alin. (1), lit. b), d) și art. 228 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare) şi GIE cu numire de lichidator (art. 184 alin.(1) lit. b), d) din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, cu modificările și completările ulterioare)
[ link extern ]
Dacă sunteți asociat unic se poate rezolva relativ ușor, dar dacă sunt mai mulți asociați trebuie să vă puneți de acord. Firma are datorii la fisc sau la alți creditori ?
Multumesc pentru raspuns. Da, sunt asociat unic. Firma nu are datorii de niciun fel si nimanui.
În acest caz, se efectuează simultan dizolvarea și lichidarea societății, fără numire de lichidator, iar patrimoniul societății vă va reveni integral, în calitate de asociat unic.